تبلیغات
دین وزندگی - حفظ قرآن چه اثراتی دارد؟
قرآن، برترین و بالاترین هدیة حضرت احدیّت به بشر و حفظ آن یكی از توفیقات بزرگ الهی است كه شامل حال هر كسی نمی‎شود. سعادت و لیاقت شخص باعث می‎گردد خداوند متعال، این نعمت بزرگ را به او عطا فرماید و سعادتمندترین افراد كسانی هستند كه پس از حفظ قرآن، آن را از دست ندهند و درون خود را از گنج‎های بیكران قرآن خالی ننمایند.
مداومت در قرائت و حفظ قرآن عامل بسیاری از توفیقات و بركات الهی است و كسی كه عادت به قرائت، حفظ و تدبّر در مفاهیم قرآنی داشته باشد ترك آن برایش بسیار مشكل می‎نماید. با قرآن زندگی زیبا می‎شود و جان می‎گیرد و آرامش واقعی به منصة ظهور می‎رسد و بدون قرآن آدمی چون جمادی است متحرك كه نه روح دارد و نه آرامش واقعی.[1]
بركات حفظ قرآن:
حفظ قرآن دارای آثار و بركاتی است كه دربارة برخی از آنها نكاتی را مطرح می‎نماییم:
1. حافظ قرآن از پاداش معنوی و اُخروی بسیاری بهره‎مند می‎گردد كه عبارتند از:
الف. هم نشینی با فرشتگان؛ امام صادق ـ علیه السّلام ـ در این باره می‎فرماید: «حافظ قرآنی كه به آن عمل كند، با فرشتگان پیغام‎بر و نیك رفتار هم نشین می‎گردد.[2]»
ب. درشمار بزرگان امت جای گرفتن؛ امام صادق ـ علیه السّلام ـ می‎فرماید: «اَشراف و بزرگان امت من، قاریان و حافظان و شب زنده‎دارانند.[3]»
ج . ایمنی از عذاب الهی؛ امیرمؤمنان علی ـ علیه السّلام ـ در این زمینه می‎فرماید: «قرآن را تلاوت كنید و آن را به خاطر بسپارید، زیرا خداوند متعال دلی كه قرآن در آن باشد عذاب نمی‎كند.[4]»
حفظ قرآن مجید و انس با آن، انسان را در مسیر عمل به وحی و بهره جستن از معارف آن قرار می‎دهد و در نتیجه او را از آتش دوزخ مصون می‎دارد. پیامبر اكرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ می‎فرماید: «اگر قرآن در پوستی باشد، آتش بدان نخواهد رسید.[5]»
د. آبادی قلب؛ پیامبر گرامی اسلام می‎فرماید: «كسی كه در درونش چیزی (سوره یا آیه‎ای) از قرآن نباشد، مانند خانة ویران است.[6]»
چنان كه خانة ویران نزد مردم ارزش ندارد، دل تهی از آیات الهی نیز نزد خداوند بی‎ارزش است و لذا پیامبر فرموده است دلی كه از كلام وحی بی‎بهره باشد، مرده و چون خانة خراب و ویران است.
ه‍ . مشمول آمرزش الهی؛ رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمود: «كسی كه قرآن را از حفظ بخواند و گمان كند خدای تعالی او را نمی‎آمرزد، ‌در شمار كسانی است كه آیات الهی را به تمسخر گرفته‎اند.[7]»
و. پاداش مضاعف؛ امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرمود: «هر كس در فراگیری قرآن بكوشد و به سبب كمی حافظه آن را به سختی حفظ كند دو پاداش دارد. (پاداشی برای حفظ قرآن و پاداشی برای تحمل سختی آن»[8].
ز. پذیرفته شدن شفاعت؛ پیامبر عظیم الشأن اسلام ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمود: «هر كه (آن قدر) قرآن بخواند تا حفظ شود، خداوند او را به بهشت داخل خواهد كرد و شفاعتش را دربارة ده تن از اعضای خانواده‎اش كه آتش بر آنها واجب شده، می‎پذیرد.[9]»
ح. بالاترین درجات بهشت؛ پیامبر اكرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمود: «درجات بهشت به تعداد آیه‎های قرآن است چون صاحب قرآن داخل بهشت شود، به وی می‎گویند بخوان و بالا برو كه هر آیه‎ای را درجه‎ای است. پس برتر از درجة حافظ قرآن درجه‎ای نیست.[10]»
ط. دریافت پاداش انبیاء؛ پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمود: «ای سلمان،... همانا بعد از انبیا بهترین بندگان نزد خداوند، عالمانند و سپس قاریان و حافظان قرآن. آنان همانند انبیا از دنیا می‎روند، همراه آنان از گورها برانگیخته می‎شوند، در كنار آنان از صراط می‎گذرند و پاداش همانند آنها (از خداوند) دریافت می‎كنند.[11]»
2. الف: حفظ قرآن بركات دنیوی نیز دارد كه عبارتند از:
هدایت انسان:
تلاوت و انس با قرآن از سفارش‎های مكرّر معصومان ـ علیهم السّلام ـ است و حفظ قرآن به انس با آیات الهی می‎انجامد؛ زیرا حافظ قرآن باید برای تثبیت محفوظات قرآنی‎اش روزی چند بار به قرائت قرآن بپردازد. ائمه ـ علیهم السّلام ـ حافظان قرآن را به تكرار آیات الهی فراخوانده و می فرمودند: «همان گونه كه شتر بسته شده در یك نقطه ـ چنانچه مورد دیدار پیاپی صاحبش واقع نشود ـ جایگاهش را ترك می‎كند، محفوظات حافظ قرآن نیز ـ اگر پیوسته مورد مراجعه و تكرار قرار نگیرند ـ از خاطر زدوده می‎شوند» بنابراین، حافظ ناگزیر است با قرآن انس ‎گیرد و این هنگام زمینة هدایت و سعادتش فراهم می‎آید. حضرت علی ـ علیه السّلام ـ می‎فرماید: «هیچ كس با قرآن هم نشین نمی‎شود مگر اینكه از كنار آن با افزایش یا كاهش بر می‎خیزد: افزایش هدایت یا كاهش گمراهی.»[12]
ب: آرامش روحی؛
یاد خدا تأثیر بسزایی در روان آدمی دارد و دل در پرتو آن آرام می‎گیرد. خداوند متعال می‎فرماید: «أَلا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ[13] آگاه باش كه دل‎ها با یاد خدا آرام می‎گیرد.» یكی از نام‎های قرآن، ذكر است تلاوت و حفظ قرآن نوعی ذكر خداوند است كه انسان در پرتو آن از هجوم بسیاری از فشارهای روانی و اضطرابات درونی مصون می‎ماند.
ج: نجات از تنهایی؛
كتاب بهترین هم نشین تنهایی است و قرآن زیباترین، عمیق‎ترین و با نفوذترین كتاب شمرده می‎شود. امام سجاد ـ علیه السّلام ـ می‎فرماید: اگر همة مردم روی زمین از دنیا بروند، تا وقتی قرآن با من است، از هیچ چیز وحشت ندارم.
ه‍ : فهم بهتر قرآن؛
مهم‎ترین اثر حفظ قرآن درك بهتر آن است. حافظ به سبب تسلط بر همة آیات، ارتباط آن‎ها را نیك در می‎یابد و در پرتو آن دركی بهتر و درست‎تر از قرآن به دست می‎آورد.
و: تقویت حافظه؛
یكی از امتیازات قرآن مجید آن است كه تلاوت و به خاطر سپردنش سبب تقویت حافظ می‎شود. در روایات چنان می‎خوانیم كه قرائت قرآن به افزایش حافظه می‎انجامد.[14] از آنجا كه حفظ این كتاب آسمانی به تكرار پیوسته و قرائت زیاد آن وابسته است، می‎توان گفت حفظ قرآن مجید حافظه را فزونی می‎بخشد.[15]
این بخشی از اثرات حفظ قرآن كریم بود كه به صورت اجمال بیان گردید.
معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:
1. شهریار پرهیزكار، چگونه قرآن را حفظ كنیم.
2. كاظم گرامی، روش حفظ قرآن كریم.
3. اسماعیل حمزه‎لو، روش علمی ـ عملی حفظ قرآن كریم.
4. محمود جویباری، آموزش حفظ قرآن.
5. سید باقر قبانچی، دربارة حفظ قرآن كریم، ترجمه و نگارش ابراهیم احمدیان.
[1] . جویباری، محمود، آموزش حفظ قرآن، ص 11.
[2] . كلینی، محمد بن یعقوب، اصول كافی، ج 4، ص 405.
[3] . مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، ج 92، ص 177.
[4] . همان، ص 19.
[5] . طبرسی، ابوعلی فضل بن حسن، مجمع البیان، ج 1، ص 45.
[6] . هندی، علاء الدین علی بن حسام الدین، كنز العمال، ‌ج 1، ص 512، ح 2276.
[7] . نوری، میرزا حسین، مستدرك الوسائل، ج 4، ص 269.
[8] . كلینی، محمد بن یعقوب، اصول كافی، ج 4، ص 409.
[9] . طبرسی، ابوعلی فضل بن حسن، مجمع البیان، ج 1، ص 45.
[10] . مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، ج 92، ص 22.
[11] . همان، ص 17.
[12] . نهج البلاغه، خ 175.
[13] . رعد/28.
[14] . همان، ج 66، ص 290.
[15] . حسینی، سیّد مجتبی، سیمای حافظان نور، صص 47 تا 53 و 61 تا 65.


طبقه بندی: مطالب دینی،

تاریخ : جمعه 12 اردیبهشت 1393 | 10:12 قبل از ظهر | نویسنده : عارف خوش نظر | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.